TS No Limit - zapamatování

6 tipů jak si lépe a rychleji zapamatovat taneční choreografii

Autor: Bc. Jiří Studnička | 13.10.2019

Naučit se novou taneční sestavu během jednoho tréninku je nejenom zábava, ale také dřina. Když se pak s přibývajícími lekcemi jednotlivé sestavy na sebe nabalují a následně se tvoří i prostorová choreografie, může být docela výzva vše si správně zapamatovat.

Jak je ovšem vidět na množství úspěšných tanečních choreografií, vše se dá zvládnout. A aby vám to šlo ještě lépe, přinášíme vám několik základních tipů, jak si taneční sestavy lépe a jednodušeji zapamatovat.

Na vystoupení se pak budete moci soustředit pouze na perfektní taneční projev, celou sestavu si užijete a nebudete se zbytečně obávat zapomenutí části choreografie.

1. Učte se pohyby po částech

Naučit se minutovou taneční choreografii na jeden zátah je mnohem těžší, než si celou sestavu rozdělit na jednotlivé osmičky a ty následně spojit. Například telefonní číslo 555328697 si daleko lépe zapamatujete, když jej rozdělíte na tři části: 555 328 697.

Tímto způsobem se běžně učí na našich tanečních kurzech. Na druhou stranu musíte dbát i na to, abyste jednotlivé části správně spojili. Nejde totiž o to umět pouze jednotlivé části, ale celou taneční choreografii dohromady.

Trénovat napojení jednotlivých částí můžete tak, že začnete tančit posledních pár prvků jedné části a pokračujete začátkem následující části. Dále spojujete stále větší části, až se dostanete na celou sestavu.

2. Vytvořte si vlastní nápovědu

Standardně se taneční sestava učí po dobách 1 až 8, což je základní stavební prvek většiny písní. Ačkoliv se jedná o jednoduchý a efektivní systém, neobsahuje dostatek informací o tanci samotném.

Z toho důvodu je lepší si k jednotlivým pohybům přiřadit i vlastní nápovědu.

Pojmenujte si tedy jednotlivé pohyby. Pokud taneční prvek vypadá např. jako když si oblékáte kalhoty, využijte toho a místo opakování “raz a dva, tři a čtyři” si říkejte např. “kal-ho-ty, na-se-be”. 😉

Jako nápověda nemusí sloužit jen slova, ale i nejrůznější zvuky. Jako příklad vám můžou posloužit komiksy apod.

3. Trénujte tanec aktivním pohybem i vizuálně pouze ve své hlavě

Opakováním si všechny pohyby ukládáte nejen do paměti v mozku, ale i do tzv. svalové paměti. To znamená, že čím více si sestavu opakujete, tím méně se musí mozek soustředit na rozpomenutí si jednotlivých pohybů, protože svaly ve vašem těle tančí skoro jako na “autopilota”. Jakmile tedy nemusíte přemýšlet nad tím jaký prvek následuje, soustřeďte se na co nejlepší provedení pohybů.

Také nemusíte stále vše trénovat jen aktivním pohybem. Pomáhá také pouhá vizualizace samotné taneční sestavy ve vaší hlavě. Zkuste si opakovat choreografii jen v představách. Nebo se párkrát koukněte na video z tréninku.

4. Využijte hudbu

Taneční choreografie jsou úzce spjaty s konkrétními písničkami. Využijte tedy této sluchové nápovědy i pro zapamatování si všech pohybů.

Pakliže se v mixu hudby mění tempo, přidávají se nebo ubírají hudební nástroje, zpěvák zpívá určitý text apod., není nic lepšího než si k jednotlivým částem přiřadit konkrétní taneční prvky. Díky tomu si budete moci zapamatovat i delší choreografie.

5. Nespoléhejte se jen na trénink vašeho kurzu

Každá tanečnice nebo tanečník se učí nový tanec různě rychle. Někomu tedy množství opakování na tréninku tanečního kurzu nestačí a pro někoho je toho možná příliš.

Proto je lepší využít výše uvedených tipů a snažit se lépe zapamatovat nové taneční pohyby i ve svém volném čase.

Potřebujete si k perfektnímu zapamatování sestavy opakovat taneční prvky padesátkrát? Nebo třeba i stokrát? Záleží jen na vás a na tom, jak moc potřebujete nebo chcete něco nového umět. Tomu pak přizpůsobte svůj taneční trénink.

6. Co dělat v časové tísni

Máte-li málo času, přizpůsobte tomu i způsob učení se nových prvků. Čím méně času máte, tím méně se soustřeďte na detaily.

Nečekejte na vysvětlování trenéra a hned se učte nové pohyby. Pokud vám některá část nejde okamžitě, neztrácejte s ní příliš mnoho času a naučte se jen nejnutnější základ.

Pokud máte možnost, natočte si danou sestavu a naučte se jí do detailu později.

Abyste předešli případným problémům s rychlým učením tance v budoucnu, pracujte na své “zásobě tanečních prvků”, což je soubor známých tanečních pohybů a stylů, které umíte a nemusíte se je tedy učit od základu. Je to v podstatě něco jako slovní zásoba, akorát místo slov jde o taneční prvky.

Kam dál?

Přečtěte si další článek na našem blogu nebo se podívejte na nabídku našich tanečních kurzů.

Nejnovější články na blogu:

TanceSraz 2024

autoři: Adéla Bartošová, Mirďa Vavroch - říjen 2024 Dne 14. září 2024 trenéři NL Aďa Bartošová,...

Jak si stanovit cíle

Autor: Michael Studnička | 5.6.2022Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví...

Trénink a píle

Autor: Michael Studnička | 23.5.2021Tanec je jedním ze sportů, které mají stejně blízko ke...

Více o tanečním studiu:

Sledujte nás na sociálních sítích: