TS No Limit - tanec doma

Jak tančit doma: 5 jednoduchých tipů

Autor: Bc. Jiří Studnička | 29.3.2020

V současné době není možné navštěvovat žádné taneční studio (z důvodu šíření nového koronaviru) a proto není ani jednoduché zůstat ve formě a tančit z domova. Pokud nevíte jak na to, zkusíme vám poradit. Sice nebudete moci sdílet taneční hodiny s kamarády a trenéry, na druhou stranu ale nevypadnete z běžného tréninkového rytmu a budete se moci i nadále zlepšovat. To vám pak pomůže při návratu do tanečních kurzů.

1. Vytvořte si vhodný taneční prostor

Tančit můžete kdekoliv. ALE, aby to bylo skutečně možné, potřebujete k tomu alespoň trochu prostoru. Najděte si tedy doma nějaké místo, které můžete pro své tréninky využít. Bude vám stačit pár metrů čtverečních.

Pokud můžete, najděte si prostor před zrcadlem. Jestli ale máte pevně umístěné zrcadlo na nevhodném místě, zkuste vzít jiné a umístěte ho tak, abyste se co nejlépe viděli. Pokud ani toto nemůžete, použijte mobil, během tance se natáčejte a následně si svůj tance přehrajte a zkontrolujte zda vaše pohyby vypadají tak, jak mají.

Důležitá je také podlaha. Ideální je plovoucí podlaha, lino apod. Jde o to, aby se vám dobře tančilo v tanečních botách. Betonová zámková dlažba na zahradě nebo koberec nejsou vždy vhodné a proto je dobré přes tyto povrchy položit nějakou podložku pro tanec.

V neposlední řadě myslete i na kvalitní zvuk. Pro street dance je důležitá muzikalita, a proto je nutné dobře slyšet hudbu.

TS No Limit - tanec doma
TS No Limit - tanec doma
TS No Limit - tanec doma

2. Trénujte choreografie, které umíte z kurzů

Vzpomeňte si na sestavy z tréninků a sami je vypilujte. Zkuste si i vzpomenout na doporučení trénérek z kurzu k daným prvkům. Snažte se již naučenou choreografii zatančit co nejlépe, včetně výrazu a maximální energie. Tančíte sice doma, ale to neznamená, že nemůžete tančit na 100%, jako při vystoupení.

Když jste doma a opakujete si naučenou sestavu, zkuste se více zaměřit na detaily. Díky častému opakování si pak sestavu zapamatují i vaše svaly (tzv. svalová paměť) a vy se budete moci soustředit jen na váš taneční projev a nikoliv na jednotlivé taneční prvky.

3. Trénujte základní taneční techniku jednotlivých tanečních stylů

Každý streetový taneční styl má svou vlastní zásobu základních tanečních prvků. Tyto prvky se pak různě kombinují a upravují. Abyste v daném taneční stylu mohli tančit freestyle, potřebujete dobře znát základní pohyby. To, že se naučíte tyto základní prvky, vám pak pomůže až budete opět moci chodit tančit do kurzů.

Vyberte si konkrétní taneční styl. Třeba ten, který vás nejvíce baví nebo, který vám jde nejméně a potřebujete ho zlepšit. Vzpomeňte si na základní prvky z tréninků a koukněte i na videa z internetu. Vytvořte si zásobárnu prvků. Následně si vyberte písničku a zkuste si sami vytvořit choreografii nebo tančete freestyle.

4. Nezapomeňte na strečink a posilování

Protáhnout si celé tělo po jakémkoliv sportu by měla být samozřejmost. Jistě si pamatujete, jak se protahujete na kurzech. Případně můžete využít nějaké protahovací video z youtube.

Zapomínat byste neměli ani na posilování. Posilovat můžete celé tělo nebo jen některé slabší svaly. Například, pokud máte problém s rovnováhou, zaměřte své posilování na střed těla a zkuste třeba dřepy na nestabilní podložce. Různých cviků je celá řada. Stačí si jen vybrat ten správný a trénovat pravidelně.

5. Vytvořte si tréninkový plán a dodržujte ho

Snažte se nevypadnout z běžného životního rytmu. Jedině tak neztratíte formu a nezapomenete techniku. Současná situace (kolem šíření nového koronaviru) bude možná trvat dlouho a je tedy dobré nastavit si tréninkový plán a ten dodržovat.

Nejjednodušší je trénovat stejně, jako když jste chodili do kurzu. Pokud jste například chodili 2x týdně do tanečního studia na 1,5 h lekci, není nic jednoduššího, než si udělat vlastní lekce doma ve stejný čas. Můžete si ale samozřejmě tréninky přidat i ubrat. Pokud ale snížíte frekvenci a náročnost tréninků, nemusíte se udržet na stejné taneční úrovni jakou jste měli dříve.

Tančit doma bez pomoci trenérky a bez kamarádů je jiné, než na kurzu. Když vás tanec baví, najdete způsob, jak si svůj domácí trénink organizovat a dodržovat ho i v této obtížné situaci. Abychom vám s tím vším pomohli, pravidelně umisťujeme na Instagram i Facebook online lekce s tutoriálem choreografií našich lektorů. Třeba si je pak v kurzu spolu zatancujeme. 😉

Kam dál?

Přečtěte si další článek na našem blogu nebo se podívejte na nabídku našich tanečních kurzů.

Nejnovější články na blogu:

Jak si stanovit cíle

Autor: Michael Studnička | 5.6.2022Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví...

Trénink a píle

Autor: Michael Studnička | 23.5.2021Tanec je jedním ze sportů, které mají stejně blízko ke...

Více o tanečním studiu:

Sledujte nás na sociálních sítích: