TS No Limit - trénink a píle

Trénink a píle

Autor: Michael Studnička | 23.5.2021

Tanec je jedním ze sportů, které mají stejně blízko ke sportovní disciplíně jako k umění. Lidé žasnou nad tím, jak se tanečníci dokážou na parketu projevit. Ukázat emoce, které s nimi pohnou a vyjádřit tím víc než tisíc slov. Vžít se do choreografie, jako by byli ve svém vlastním světě. Často je psáno, že někteří tanečníci mají obrovský talent, který stojí za jejich úspěchy. Jako by se vůbec nemuseli snažit. Ale je to pouze talent? A nemuseli se snažit?

Rozhodně ne. Za celým představením, je totiž obrovská práce, hodiny tréninků a dřina. Sportovec dle McCann (1995) stráví dokonce až 99 % času tréninkem a jak řekl známý tanečník Fred Astaire:

„Někteří lidé si myslí, že dobrým tanečníkem se musíte narodit, ale všichni dobří tanečníci, které znám, se museli učit a tvrdě trénovat.“

Fred Astaire

S tímto citátem lze pouze souhlasit. Ne vždy totiž vidíte, jak někteří trénují, protože třeba rádi trénují sami doma. Možná se vám zdá, že úroveň některých tanečníků, které znáte, je pro vás teď téměř nedosažitelná, ale věřte, že díky vašim trenérům, spolutanečníkům a tréninku se tam můžete dostat.

Jak důležité je mít talent?

Americká psycholožka Angela L. Duckworth (2017) přichází s jednoduchým vzorcem:

Talent x úsilí = dovednost —-> dovednost x úsilí = úspěch

Nespoléhejte pouze na svůj talent. Ten vám zprostředkuje startovní čáru a možná snazší učení novým prvkům. Ale stejně tak kvůli němu můžete usnout na vavřínech, jelikož si budete myslet, že vše půjde samo, protože máte talent. Jak ale bylo zmíněno na začátku, jenom talent nestačí a je potřeba se neustále učit.

TS No Limit - talent a píle

Jak se zlepšovat?

Skvělým způsobem, jak se učit, je pak od svých kamarádu a to skrze už jednou zmíněné battly. Můžete se na nich od druhých inspirovat a učit. Někdy ve vás může být strach, že jste battle nikdy nedělali, a tak vám nepůjde. Ano, napoprvé to opravdu možné je, ale řeknu vám, proč je důležité si to zkusit. Vědci se ptali úspěšných olympioniků, co stálo za tím, že na Olympiádě zvítězili nebo měli dobré umístění. Většina z nich odpověděla, že to byla předchozí účast na Olympiádě. I ti nejlepší sportovci si potřebovali zažít atmosféru, aby se jim pak dařilo.

Proto nemějte strach se účastnit čehokoliv, co by vám pomohlo se jakkoliv zlepšit a rozvinout vaše taneční dovednosti. Battle jeden proti jednomu nebo dva proti dvěma může na začátku vypadat příliš náročně, ale je to způsob zlepšení, který za to stojí.
– Trénink a tvrdá práce jsou nedílnou součástí zlepšení, nikdo se nenarodil skvělým tanečníkem
– Nemít strach z neznámých věcí a dát prostor pro to si je zkusit víckrát

Zdroje:
– Duckworth, A. L. (2017). Houževnatost. Síla vytrvalosti a vášně. Brno: Jan Melvil Publishing.
– McCann, S. (1995). Overtraining and burnout. In Sport Psychology Interventions (edited by S.M. Murphy), pp.347- 368. Champaign, IL: Human Kinetics.

Kam dál?

Přečtěte si další článek na našem blogu nebo se podívejte na nabídku našich tanečních kurzů.

Nejnovější články na blogu:

Jak si stanovit cíle

Autor: Michael Studnička | 5.6.2022Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví...

Street dance kvíz

Autor: Bc. Jiří Studnička | 1.6.2020Vyzkoušejte své znalosti street dance v našem kvízu....

Více o tanečním studiu:

Sledujte nás na sociálních sítích: