TS No Limit - sebevědomí a sebedůvěra

Sebevědomí ≠ Sebedůvěra

Autor: Michael Studnička | 9.5.2021

„Tanec je komunikace mezi tělem a duší. Vyjadřuje to, na co slova nestačí.“

Ruth Saint Denis

„Nesnažím se tančit lépe než ostatní. Snažím se tančit lépe než já sám.“

Michail Baryšnikov

Dva citáty, který nás budou provázet celým článkem. Přestože budeme mluvit o několika různých prvcích, které mohou ovlivnit taneční vystoupení, je důležité mít během toho na paměti zmíněné věci. Tancem vyjadřujete sami sebe. Proto není žádný správný nebo špatný způsob, jak se projevit. Druhou věcí je, že tancujete pro sebe, protože vás to baví a ne proto, abyste někomu dokazovali, jak jste dobří. Chcete se zlepšit, protože chcete vědět, čeho všeho jste v tanci schopní a co všechno se můžete naučit a ne proto, že to po vás někdo chce.

Rozdíl mezi sebevědomím a sebedůvěrou

Dva pojmy, který se místy zaměňují. Není divu. Jsou si totiž v něčem velmi podobné. Přesto při sportovním výkonu mohou hrát jinou roli. A nejen při sportovním, ale pro někoho i v osobním životě. Často totiž sportovci slýchají, že si musí věřit a že musí mít vysoké sebevědomí. Co to ovšem znamená? A jak to udělat?

Nejdříve bychom se podívali na pojmy do psychologického slovníku Hartla a Hartlové a našli bychom tam tyto dvě definice.

Sebedůvěra = kladný postoj člověka k sobě samému, svým možnostem a výkonnosti

Sebevědomí = sebedůvěra, vědomí vlastní ceny, kvalit a schopností, provázané vírou v úspěšnost budoucích výkonů

Obzvlášť definice sebevědomí je velmi podobná sebedůvěře a možná se vám to zdá divné, ale jak jsem zmínil hned na začátku, tak hrají jinou roli a já se vám pokusím vysvětlit, jaké v nich vidím rozdíly a snad by vám to i mohlo pomoci při vašich výkonech.

TS No Limit - sebevědomí

Sebedůvěra

Rozdělíme-li si slovo sebedůvěra na dvě slova, dostaneme slovo sebe a slovo důvěra. Na tom není nic složitého. Pokud to vztáhneme na sportovce, tak je to o důvěře ve vlastní schopnosti. Představte si to jednoduše. Máte před sebou taneční vystoupení, a vy věříte, že předvedete to nejlepší, co ve vás je. Určitě jste ale někdy zažili i opačný pocit. Čekalo vás vystoupení a vy jste si nevěřili a myslely jste si, že to pokazíte, a taky se to třeba i stalo. Svým strachem a nedůvěrou v sebe jste si svázali nohy i ruce a výkon nebyl takový, jaký byste chtěly. I to se občas stane. Když jste si ale věřily, šlo to celé hladce, a i v případě zádrhelu, jste si s ním dokázali poradit, protože jste měli důvěru k sobě. Důvěra v naše schopnosti nám pomáhá se uvolnit a zároveň se soustředit na důležité věci při výkonu. Jak se tedy může projevit ve výkonu sebevědomí?

Sebevědomí

Pokud se podíváme na moderní tancování, tak můžeme vidět nejen velké množství tanečních stylů, ale také různých typů tanečních soutěží. Například soutěže, kde soupeří týmy proti sobě, ale také soutěže, kde soupeří tanečníci v battlech jeden proti jednomu, dva proti dvěma nebo crew vs. crew. V těchto případech vám sebevědomí může pomoci.

Opět, když si rozdělíme slovo sebevědomí, dostaneme dvě slova, sebe a vědomí. To už nám ale říká trochu něco jiné než definice na začátku článku. Znamená to totiž, že jsme si vědomi svých vlastních schopností, a to může hrát velkou roli v tom, jak se nám bude na soutěži nebo v nějakém battlu dařit. Tam totiž naše sebevědomí hraje stejně důležitou roli jako sebedůvěra. Proč?

Začněme nejdříve na tréninku. Každý vystoupení se skládá z mnoha tanečních prvků. Některé jsou složitější než jiné, za to jsou ale hezčí a ostatní je více ocení. Každý má nějaké taneční prvky, které už umí, které se teprve učí a pak nějaké, které má teprve v plánu se naučit. Na tréninku máte neomezený prostor pro zkoušení, pro chyby a učení. Chyba totiž není nic špatného, ale něco, z čeho se můžete poučit a posunout dál. Z tréninku tedy víte, jaké prvky vám jdou dobře a jaké méně.

Pak přijde soutěž. Jdete do battlu. Vy jste si vědomi toho, jaké prvky umíte, jaké trénujete a jdete je ukázat všem! Neberte to jako zkoušku vašich schopností podobně jako test ve škole. Je to příležitost se ukázat a inspirovat ostatní, co umíte. Pokud zkusíte v soutěžních battlech prvek, který vám na tréninku ještě tolik nejde a nepovedl se? Nic se neděje. Prostě jste to zkusili a nemusíte na sebe být naštvaní. Máte vědomí vlastních schopností. Vědomí toho, že na tréninku se vám zatím povede tento prvek jen jednou ze čtyř pokusů, ale když na tom budete dál pracovat, bude to příště zase o něco lepší.

Důležité je, nemít strach. Nemít strach z nepovedeného vystoupení a důraz na zábavu je také jedním z důvodů vzniku tanečního studia No Limit. Důkazem je toho i popisek na webu vašeho tanečního studia: „Cílem bylo přijít s novým tanečním studiem, kde by na prvním místě byli tanečníci a tanečnice, a nikoliv jen snaha o co nejvyšší umístění na soutěžích.“ Využijte proto takové prostředí pro krásný pocit z tancování a příjemné party.

TS No Limit - sebedůvěra

Jak se sebevědomím a sebedůvěrou pracovat?

Abychom si to na závěr shrnuli. Sebedůvěra a sebevědomí jsou odlišné prvky, přesto jsou vzájemně propojené. Díky dobrému vědomí vlastních schopností, tedy toho, co jste schopni předvést, si můžete více důvěřovat a mít tím uvolněnější projev, cítit se lépe a zvládnout i zádrhely při tanci.

  • Sebedůvěra vám pomůže se uvolnit, cítit se lépe a překonat zádrhely
  • Sebevědomí vám pomůže lépe zpracovat nezdary, uvědomit si vlastní schopnosti, podpoří vaši sebedůvěru a tím i celý výkon
  • Tancem se projevuji, inspiruji sebe a ostatní
  • Tancem se hlavně bavit!

Zdroje:
– Hartl, P. a Hartlová H. (2000) Psychologický slovník. Vyd. 1. Praha: Portál

Kam dál?

Přečtěte si další článek na našem blogu nebo se podívejte na nabídku našich tanečních kurzů.

Nejnovější články na blogu:

Jak si stanovit cíle

Autor: Michael Studnička | 5.6.2022Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví...

Trénink a píle

Autor: Michael Studnička | 23.5.2021Tanec je jedním ze sportů, které mají stejně blízko ke...

Street dance kvíz

Autor: Bc. Jiří Studnička | 1.6.2020Vyzkoušejte své znalosti street dance v našem kvízu....

Více o tanečním studiu:

Sledujte nás na sociálních sítích: