TS No Limit - sebevědomí

Jak tančit s vyšším sebevědomím

Autor: Bc. Jiří Studnička | 21.7.2019

Při tanci nestačí pouze zvládnout techniku. Důležité je přidat i vlastní projev a styl a udělat tak z pouze naučených pohybů skutečný tanec.

To se samozřejmě jednodušeji řekne než udělá. Ještě obtížnější je to pro tanečníky, kteří si nevěří. Pokud se tedy tanečník sám obává, že netančí dost dobře, na jeho pohybech je to vidět a jeho taneční projev není na takové úrovni na jaké by mohl být, kdyby si více věřil.

Proto vám přinášíme 5 tipů, jak tančit s vyšším sebevědomím, abyste tančili lépe a měli při tanci co nejvíce pozitivních myšlenek.

1. Makej na sobě

Čím více budete sami na sobě pracovat, tím lepší taneční výkony budete podávat a následně se budete i lépe cítit. Chodit pouze na tréninky nestačí.

Přidejte do svého týdenního programu i domácí přípravu. Pracujte na svých slabých stránkách a obecně na technice. Postupem času zjistíte, že se nové pohyby učíte rychleji a složitější variace vám nedělají problém. Budete se tedy cítit lépe a váš taneční projev bude přirozenější.

Dobré umístění na soutěžích, které se konají jen několikrát do roka, vám nedá tolik, co vám může dát pocit z toho, že zvládáte každou každou lekci vašeho tanečního kurzu bez problémů a víte co dokážete.

2. Neboj se chybovat

Být sebevědomý neznamená být neomylný. Otřepaná fráze “chybami se člověk učí” platí i v tomto případě.

Pokud uděláte chybu, jednoduše ze zastavte a zeptejte se sami sebe proč se to stalo. Následně chybu napravte a udělejte vše pro to, aby se neopakovala.

Nenechte se ovládnout strachem z chyb nebo neúspěchu, který vás jen brzdí ve vašem rozvoji. Nezaměřujte se na chybu samotnou, ale na její řešení.

3. Snaž se být jiný, ne lepší než ostatní

Ano, tanec je postaven na technických základech, které se i hodnotí na soutěžích. Na druhou stranu, jakmile se tyto základní pohyby a variace naučíte, zaměřte se spíše na svůj vlastní taneční projev než na srovnání s ostatními.

Snažte se pochopit, že tanec je především umění. A v umění existuje velká svoboda projevu, kterou můžete využít i vy. Nesnažte se tedy tančit stejně jako někdo jiný, ale zvolte si způsob tance, který vyhovuje vám.

Najděte si svůj individuální taneční styl a ten zdokonalujte. Porovnávejte se sami se sebou. Důležitější než medaile by pro vás měl být dobrý pocit ze svého tanečního výkonu.

4. Hraj roli

Jednou metodou jak tančit více sebevědomě je hrát roli “sebevědomého tanečníka”. Možná vás to překvapí, ale na to abyste předvedli sebevědomý tanec, nemusíte být sami sebevědomí. Stačí, když to jen zahrajete.

Tanec je umění postavené na show. Když tedy tančíte na určitou písničku, promyslete si, jak by tanec měl vypadat v závislosti na tempu, textu, náladě apod. Následně toto využijte a zahrajte svůj taneční výkon – udělejte show.

Zapomeňte na všechny své obavy a nejistoty. Zahrajte roli sebevědomého tanečníka. Doslova se staňte někým jiným.

Možná se vám zdá, že tento bod je v rozporu s bodem předchozím. Opak je pravdou. Říkáme jen, že vám může pomoci, když budete hrát svou roli jako na divadle. Herci přece také nejsou např. králi, ale odehrají svou roli během představení a pak jedou třeba autobusem domů. 🙂

5. Obleč se jak potřebuješ

Noste oblečení ve kterém se cítíte dobře a dobře se vám v něm tančí. Tanec je fyzicky náročnou aktivitou a mělo by tomu tedy odpovídat i oblečení.

Také pomáhá, když se nejen cítíte dobře v tom co nosíte, ale také v tom vypadáte dobře. Nový stylový outfit může přinést potřebné sebevědomí do vašeho tanečního projevu.

Nezapomeňte se oblékat na trénink dle stylu, který tančíte. Těžko se budete cítit dobře v baletním oblečení, když jdete na lekci hip hopu.

Kam dál?

Přečtěte si další článek na našem blogu nebo se podívejte na nabídku našich tanečních kurzů.

Nejnovější články na blogu:

Jak si stanovit cíle

Autor: Michael Studnička | 5.6.2022Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví...

Trénink a píle

Autor: Michael Studnička | 23.5.2021Tanec je jedním ze sportů, které mají stejně blízko ke...

Více o tanečním studiu:

Sledujte nás na sociálních sítích: