TS No Limit - choreografie videoklipů

10 nejlepších choreografií hudebních videoklipů

Autor: Bc. Jiří Studnička | 15.9.2019

OK, tentokrát to nebude o tom, jak se zlepšit v tancování. Spíše náš blog trochu odlehčíme. Podíval jsem se na různé taneční hudební videoklipy a přináším vám žebříček deseti nejlepších tanečních videoklipů.

Již předem říkám, že se jedná o subjektivní pohled na věc a samozřejmě se mnou můžete nesouhlasit. Cílem není dogmaticky určit co je správné a co špatné, ale spíše se podívat na vybraná videa a pochopit proč jsou podle z mého pohledu tak vyjímečná. Tak tady to je. 😉

10. My Love – Justin Timberlake

Justin Timberlake je v současné době známý nejen jako zpěvák a herec ale také jako výborný tanečník, což dokazuje i v tomto klipu z roku 2006. Za choreografii k tomuto klipu dokonce obdržel i cenu MTV pro nejlepší choreografii roku (společně s choreografy Blakem Anthonym a Marty Kudelkou).

Nicméně Justin Timberlake není výborným tanečníkem náhodou. Tančil a zpíval ve skupině NSYNC ještě předtím než se vydal na sólovou dráhu. Kdybychom šli ještě více do historie, tak zjistíme, že už od 12ti let tančil, hrál a zpíval v televizní show Mickey Mouse Club po boku Britney Spears, Christiny Aguilery a třeba i Ryana Goslinga.

9. Everybody – Backstreet Boys

Tento videoklip může být pro někoho kontroverzním členem tohoto žebříčku, ale já si nemůžu pomoct. Je tam prostě vše, co patřilo ke klipu z devadesátých let (klip je z roku 1997): extrémně populární chlapecká skupina, nákladný videoklip, kostýmy, vizuální efekty a taneční choreografie.

Skupina Backstreet Boys je jedním z nejúspěšnějších boybandů v historii. I přes to jim video k písni Everybody nechtělo jejich vydavatelství zaplatit, protože bylo nákladné a neodpovídalo tehdejšímu vnímání chlapeckých kapel, které běžně zpívali v bílém oblečení a nejlépe ještě v dešti. Naštěstí si skupina zaplatila klip sama a vznikl tak tento kousek, který, mimochodem, paroduje hororový žánr, stejně jako Thriller od Michaela Jacksona.

8. Bad Romance – Lady Gaga

Jedna z nejlepších písní od Lady Gaga a jeden z jejích nejlepších klipů. Ve své době byl dokonce videem s nejvíce shlédnutí na YouTube (200 mil. shlédnutí v roce 2010). Samotná píseň přinesla Lady Gaga množství cen MTV a také Grammy.

V klipu vidíme spoustu trhaných pohybů, bizarní kostýmy a extravagantní prostředí, což koresponduje s myšlenkou písně o “špatné romanci” neboli nefunkčním vztahu nebo také nezdravém vztahu, společně s pocity paranoie a osamění, které prožívala během své světové tour. Tanec je tak v tomto případě jasným vyjádřením těchto pocitů, pomáhá tak pochopit sdělení písničky a proto je i v našem žebříčku.

7. Sorry – Justin Bieber

Čistě taneční video, které původně mělo sloužit “jen” jako lyric video, je rozhodně jedním z nejlepších a nejpopulárnějších tanečních videoklipů posledních let. V klipu se ani zpěvák neobjevuje a vidíme tak pouze novozélandské tanečnice z tanečních skupin ReQuest Dance Crew a The Royal Family v choreografii Parris Goebel, která také v klipu tančí.

Na klipu oceňujeme jednoduchý a čistý styl klipu (bílé pozadí + tanečnice), perfektní choreografii a lehce devadesátkový nádech.

V současné době je tento klip s 3,19 miliardami shlédnutí 9. nejsledovanějším videem na YouTube.

6. U Can’t Touch This – MC Hammer

Ačkoliv nejde o nejnáročnější nebo nejčistší choreografii, rozhodně jde o jednu nejchytlavějších a nejzábavnějších. Kdo by během shlédnutí tohoto klipu nezkusil některé z ikonických pohybů MC Hammera?

Právě množství energie, jednoduchý tanec a chytlavá písnička vytvořili z tohoto klipu popkulturní klasiku. Na odkazy na tento videoklip můžete narazit v množství filmů, seriálů nebo i jiných tanečních choreografiích.

5. Lose Control – Missy Elliot

Ve své době extrémně populární písnička, která nechyběla snad na žádném tanečním tréninku a byla použita ve velkém množství tanečních choreografií. A není se čemu divit. V klipu vidíme množství tanečních stylů, které se střídají v extrémním tempu. Videoklip nikoho nenechává na pochybách o tom, že Missy Elliot je skutečnou legendou ve svém oboru.

V roce 2019 byla dokonce Missy Elliot jako první ženská rapperka uvedena do Síně slávy pro autory písní (Songwriters Hall of Fame).

4. Chandelier – Sia

Single z roku 2014 vystřelil Siu mezi hvězdy pop music. Přispěl k tomu jistě i videoklip, kde vidíme pouze omšelý byt a v něm malou tanečnici Maddie Ziegler v paruce.

Jedenáctiletá tanečnice Maddie Ziegler o své zkušenosti s natáčením tohoto klipu prohlásila následující: “Líbí se mi celý tanec. Bylo to pro mě opravdu jiné a zvláštní, protože obvykle se nechovám “jako blázen”. Bylo to tak zábavné a bylo to opravdu mimo mojí komfortní zónu a hodně mě to rozšířilo obzory, protože jsem zvyklá na soutěžní tance, kde obvykle slyším jen: „Propni nohy!“ Ale tentokrát to bylo jiné, když jsem měla nechat vše být a procítit to.”

3. Vogue – Madonna

Černobílý videoklip k písničce z roku 1990 režíroval David Fincher (Zmizelá, The Social Network, Klub rváčů) a nese se v duchu zlaté éry Hollywoodu s nádechem Art Deco. V klipu vystupuje jak Madonna, tak její tanečníci, kteří s ní následně absolvovali světové turné. Díky perfektní stylizaci a propojení hudby s tancem, je tento klip považován za jeden z nejlepších, které kdy byly natočeny.

Písnička neodkazuje na časopis Vogue, ale na styl tance Vogue, který vznikl v osmdesátých letech 20. století v Harlemu (New York) v LGBTQ komunitě.

2. Single ladies – Beyoncé

Minimalistické černobílé video ve kterém tančí a zpívá Beyoncé a doprovází jí další dvě tanečnice. Jednoduché nasvícení, jednoduché studio, jednoduché kostýmy… Díky tomu vynikne to hlavní, tedy písnička. Choreografie je složená z mnoha tanečních stylů: jazz, step, street dance a také J-setting. Díky ikonickým pohybům se následně videoklip stal fenoménem a byl napodobován nebo i parodován v množství videí.

Zajímavost: Při udílení cen MTV v roce 2019 vyhrála cenu za nejlepší ženské video Taylor Swift, což neunesl Kanye West, vrhl se na podium, vzal si mikrofon a prohlásil, že měla vyhrát Beyoncé. Když pak Beyoncé vyhrála v jiné kategorii (nejlepší video roku), pozvala na podium Taylor Swift, aby mohla dokončit svou přerušenou řeč.

1. Thriller – Michael Jackson

Nejen pro mě, ale i pro většinu podobných světových žebříčků, je vítězem videoklip z roku 1983, který znamenal revoluci v tvorbě hudebních videí. Thriller od Michaela Jacksona ve své době způsobil senzaci a z dříve opomíjené formy prezentace hudby udělal skutečný umělecký prostředek, naboural rasové předsudky a změnil tak pohled na hudební videoklipy.

V téměř čtrnáctiminutovém videu, které paroduje hororové zombie “B” filmy, vidíme několik transformací Michaela Jacksona, ikonický tanec a třeba také i červenou koženou bundu, která byla v roce 2011 prodána za 1,8 milionu dolarů.

Choreografii “zombie” tance vytvořil Michael Jackson ve spolupráci s Michaelem Petersem. V průběhu let byla mnohokrát tančena, napodobována i parodována. Jak bylo napsáno výše, odkazy na tento klip můžeme najít u Backstreet Boys i Lady Gaga. Například v roce 2009 byla choreografie zatančena najednou 13597 tanečníky v Mexiku

Kam dál?

Přečtěte si další článek na našem blogu nebo se podívejte na nabídku našich tanečních kurzů.

Nejnovější články na blogu:

Jak si stanovit cíle

Autor: Michael Studnička | 5.6.2022Většina sportovců dělá svůj sport, protože ho mají rádi, baví...

Trénink a píle

Autor: Michael Studnička | 23.5.2021Tanec je jedním ze sportů, které mají stejně blízko ke...

Street dance kvíz

Autor: Bc. Jiří Studnička | 1.6.2020Vyzkoušejte své znalosti street dance v našem kvízu....

Více o tanečním studiu:

Sledujte nás na sociálních sítích: